Pitanje naknade nematerijalne štete za pretrpljene fizičke bolove, kao i za pretrpljeni strah, regulisano je Zakonom o bezbednosti saobraćaja na putevima Republike Srbije.
Zakonodavac je obavezujućim odrebama predvideo obavezu svakog vlasnika automobila da osigura svoje vozilo od autoodgovornosti vlasnika, a što dalje znači da oštećeno lice može zahtevati naknadu štete od osiguravajućeg društva kod kojeg je osigurano vozilo kojim je šteta prouzrokovana.
Naime, kada se dogodi saobraćajna nezgoda, potrebno je da učesnici saobraćajne nezgode na licu mesta pozovu policiju, kako bi policijski službenici sačinili Zapisnik o izvršenom uviđaju saobraćajne nezgode ili Službenu belešku.
Druga situacija jeste da učesnici predmetne saobraćajne nezgode popune Izveštaj o saobraćajnoj nezgodi, ili kako je popularnije poznato “Evropski obrazac”, ukoliko se radi o manjoj materijalnoj šteti, bez povređenih lica, međutim naša je preporuka da uvek pozovete policiju koju ćete obavestiti o nastaloj saobraćajnoj nezgodi.
Prilikom popunjavanja Evropskog izveštaja o saobraćajnoj nezgodi, neophodno je navesti kada i gde se dogodila saobraćajna nezgoda, navesti podatke o učesnicima saobraćajne nezgode i svedocima odnosno putnicima koji su se predmetnom prilikom nalazili u vozilu. Pored toga, potrebno je navesti i tražene podatke koji se odnose na vozilo koje je prozrokovalo saobraćajnu nezgodu i vozilo koje je oštećeno usled štetnog dogadjaja, broj polise i naziv osiguravajućeg društva u kojem su vozila osigurana. Uz sve navedeno, trebalo bi nacrtati skicu u prostoru koji je za to naznačen u Evropskom obrazcu, kako bi se jasno mogao videti način na koji je došlo do saobraćajne nezgode. Takođe, neophodni su i pismeno priznanje krivice lica koje je skrivilo nezgodu kao i potpisi učesnika saobraćajne nezgode, odnosno vozača.
Evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi se može preuzeti u filijali osiguravajuće kuće ili agenciji koja se bavi registracijom vozila.
Ukoliko je neki od učesnika pretrpeo povrede prilikom saobraćajne nezgode potrebno je da se isti u što kraćem roku javi nadležnom lekaru, kako bi dobio adekvatnu medicinsku pomoć, a nakon čega lekar sastavlja izveštaj i konstatuje da su povrede nastale usled saobraćajne nezgode.
Sam postupak naknade štete teče tako što se odgovarajućem osiguravajućem društvu podnosi odštetni zahtev, zajedno sa potrebnom dokumentacijom (poput lekarskog izveštaja, Evropskog obrazca, Službene beleške), kojim se potražuje naknada nematerijalne štete koju je oštećeni pretrpeo u saobraćajnoj nezgodi. Rok osiguravajućeg duštva za rešavanje predmeta po poslatom odštetnom zahtevu je 90 dana, od dana podnošenja odštetnog zahteva, ali to često bude i pre isteka navedenog roka.
Ukoliko osiguravajuće društvo ne isplati oštećenom naknadu štete u odgovarajućem iznosu za pretrpljene fizičke bolove i/ili pretrpljeni strah povodom nastale saobraćajne nezgode, ili ukoliko potpuno odbije da isplati bilo kakav iznos na ime pretrpljene nematerijalne štete, sledeći korak jeste slanje tužbe nadležnom sudu.
U toku postupka veštaci ortopedi i veštaci neuropsihijatri, kao stručna lica, ocenjuju da li postoji razlika između onog što je osiguravajuće duštvo isplatilo oštećenom na ime naknade nematerijalne štete i onoga što istom zaista pripada, te daju svoj nalaz i mišljenje. U ovakvim predmetima vremensko trajanje samog postupka je relativno kratko, uglavnom se postupak okonča na dva ročišta, a pri čemu je potrebno da se oštećeni samo jednom pojavi pred sudom kako bi dao izjavu o štetnom događaju.
Veoma značajna informacija za oštećena lica jeste da se postupci za naknadu štete prema Tarifi o nagradama i naknadama troškova za rad advokata uvek mogu voditi tako da ne platite nikakve troškove advokatu, a da advokat na kraju postupka naplati troškove u vidu dogovorenog procenta od naknade štete koja bude dosuđena na sudu. Dakle, postupak za naknadu štete može se sprovesti bez bilo kakvih prethodnih plaćanja i uz maksimalnu zaštitu interesa klijenta.
Kontaktirajte nas
Radujemo se što ćemo vas upoznati.
Saznajte više o vašim pravima.