Zaposleni koji je na bilo koji način diskriminisan ima pravo da podnese tužbu sudu i na taj način pokrene postupak za naknadu štete koju je pretrpeo usled diskriminatornog postupanja prema njemu.
Ukoliko se utvrdi postojanje diskriminacije i krivica diskriminatora, u tom slučaju diskriminisanom licu pripada pravo na naknadu materijalne i/ili nematerijalne štete koja mu je prouzrokovana.
Materijalna šteta se ogleda u umanjenju nečije imovine (obična šteta) odnosno u sprečavanju njenog uvećanja što predstavlja izgubljenu korist. To bi na primer bio slučaj kada oštećeni usled diskriminatorske radnje koja je učinjena prema njemu, nije ostvario određenu zaradu jer nije dobio zaposlenje.
Takođe, oštećeno lice ima pravo na naknadu nematerijalne štete koja se u ovakvim slučajevima najčešće ogleda u pretrpljenim duševnim bolovima usled povrede časti i ugleda.
Lice koje je pretrpelo bilo kakav vid diskriminacije, može podneti tužbu za naknadu štete u kojoj će navesti na koji način je prema njemu izvršena diskriminacija i kakva šteta mu je pričinjena takvim postupkom. Sve navedeno se u postupku dokazuje saslušanjem oštećenog lica, pojedinih svedoka koji imaju neposredna saznanja o samom događaju, pismene dokumentacije ukoliko ista postoji ili tome slično. Ukoliko u toku sudskog postupka tužilac dokaže da je tuženi izvršio diskriminatorsku radnju kojom mu je pričinjena šteta, sud će doneti odluku kojom će odlučiti da li je tužbeni zahtev osnovan, te ukoliko jeste, dosudiće naknadu štete oštećenom odnosno tužiocu.
Prema zakonu, rok za podnošenje tužbe u ovom slučaju iznosi tri godine od dana kada je oštećeni saznao za štetu i lice koje je štetu učinilo, odnosno pet godina od kada je šteta nastala. Nakon tog perioda oštećeni gubi pravo da potražuje naknadu štete.
Kontaktirajte nas
Radujemo se što ćemo vas upoznati.