Krivično i prekršajno pravo
Krivično delo nedavanje izdržavanja
Date
10/7/2020
Topic
Krivično i prekršajno pravo

Nedavanje izdržavanja kao krivično delo regulisano je članom 195 Krivičnog Zakonika Republike Srbije i pored nasilja u porodici predstavlja jedno od najrasprostranjenijih krivičnih dela koja se odnose na krivična dela protiv braka i porodice.
Upravo zbog činjenice da se kao oštećeni ovim krivičnom delom javljaju bliski srodnici, a najčešće deca, koja su socijalno ugrožena i zavisna od tuđe novčane pomoći, ovo krivično delo ima prioritet u svakom segmentu rešavanja.
Naime, radi se o hitnim postupcima koji se rešavaju u što kraćem roku i koji ne zasterevaju, te je prema tome bitno da oštećeni znaju da se u bilo kom trenutku mogu obratiti nadležnim organima, samostalno ili putem advokata, radi ostvarivanja prava na izdržavanje.

U praksi se nažalost najčešće dešava da se kao učinilac ovog krivičnog dela javlja roditelj koji ne postupa u skladu sa sudskom odlukom, prema kojoj je dužan da da u;estvuje u izdržavanju svoje maloletne dece ili punoletne dece koja se nalaze na redovnom školovanju do navršene 26 godine.
Treba napomenuti da se krivično delo nedavanje izdržavanja ogleda i u delimičnom ispunjenu obaveze plaćanja utvrđenih iznos na ime izdržavanja deteta, kao i u povredi rokova za isplatu iznosa na ime izdržavanja, a koji su predviđeni u sudskoj odluci ili poravnanju.

Dete, kao primalac izdržavanja, ima pravo na izdržavanje od strane roditelja do punoletstva, odnosno do navršene 18 godine života. Međutim, od tog pravila postoje dva izuzetka.
Prvi slučaj jeste da se dete redovno školuje, gde ono tada ostvaruje pravo na izdržavanje od strane roditelja sve do navršene 26 godine života, i drugi slučaj jeste situaciju u kojoj se radi o detetu nesposobnim za rad, te u tom slučaju dete ima pravo na izdržavanje od strane roditelja sve dok traje takvo stanje.

U cilju ostvarivanja prava koje je ustanovljeno sudskom odlukom ili poravnanjem, a kojeg se davalac izdržavanje ne pridržava, oštećeni može samostalno ili putem advokata da podnese krivičnu prijavu nadležnom tužilaštvu za krivično delo nedavanja izdržavanja.
Budući da se radi o krivičnom postupku u kojem su akteri bliski srodnici, a uglavnom su to roditelji i deca, u najboljem interesu oštećenih jeste da se u ovakvim situacijama obrate advokatu koji će stručno i u najkraćem roku podneti krivičnu prijavu i preduzeti sve mere pred nadležnim organima kako bi oštećeni mogao da ostvari svoja prava. U ovakvim, posebno osetljivim postupcima, potrebno je preduzeti svaku raspoloživu meru kako se učesnici postupka, a posebno deca, ne bi izlagali nepotrebnom stresu i kako bi se što pre došlo do uspešnog rezultata.

Advokatska kancelarija Popović se dugi niz godina uspešno bavi problematikom uskraćivanja izdržavanja dece od strane roditelja i budući da se radi o izuzetno osetljivom pitanju, sa posebnom pažnjom se trudimo da u što kraćim rokovima pomognemo klijentima da ostvare svoja prava koja im po zakonu pripadaju.


Rešimo
vaš
pravni
izazov
Kontaktirajte nas:
Ili zakažite video poziv:
15 minuta
Besplatno

Kontaktirajte nas

Radujemo se što ćemo vas upoznati.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.